Chcela som sem uviesť siahodlhý opis celého procesu fotenia, no keďže ľudia neradi čítajú, zhrniem to do niekoľkých stručných bodov. Tie nájdete pod obrázkami jednotlivých albumov - fotografie sú umiestnené v zmenšených náhľadoch na stránkach Zonerama. Ak medzi fotkami nájdete aj svoje produkty, neváhajte ma kontaktovať a ja Vám rada zašlem väčšie fotky :)
Ospravedlňujem sa za nekomfort pri prezeraní albumov, no nakoľko zbieram fotky z viacerých diskov a médií, nie sú všetky albumy ešte plne prístupné (sú vyznačené sivou farbou). Ďakujem za trpezlivosť a zhovievavosť :)
Exteriér, či ateliér?
Pre svoje fotky uprednostňujem exteriér, nakoľko sú takéto fotky prirodzenejšie, majú (podľa mňa) väčšiu výpovednú hodnotu a zákazník priamo vidí, ako môže byť daný produkt využitý v praxi. V ateliéri, alebo na bielom pozadí vie fotku urobiť viac menej každý a sú to pre mňa len technické fotky. Samozrejme sa podľa požiadaviek nebránim ani takým, chce ich veľa firiem a ja mám k dispozícii až 2 ateliéry s rôznymi pozadiami, čo mi umožňuje vysokú variabilitu produktových fotiek.
Koho fotím?
Najčastejšie sú pred mojim objektívom psíci. Je pravda že trh praská pod "ťarchou" najrôznejších produktov a za posledný rok sa rozmohol trh s ručne robenými obojkami a psími hračkami. Tomu sa prispôsobila aj klientela a ich potreby. Takže po psíkoch to bývajú mačky a aktuálne rozširujem fotenie na kone a papagáje. Každopádne mám prístup aj k väčšej exotike a Vaše produkty vieme dať otestovať aj dravcom, sovám, vlkom, líškam či tigrom, no to je potrebné dostatočne vopred dohodnúť (vlci a líšky sa fotia len v zimnom období kvôli kvalite srsti). Dalo by sa povedať že žiadne fotenie pre mňa nie je problémom a keď sa to bude dať, splním Vaše priania tak, ako len budem môcť!
Na psie fotografie využívam prednostne svoju psi modelku, krátkosrstú kóliu Taru - vidíte ju na albumoch ako pretŕčajúcu hlavu či postavu, ktorá je jednotiacim prvkom všetkých albumov. Keďže mám medzi psíčkarmi obrovské množstvo priateľov a známych (vrátane rôznych organizácií) s nespočtom psích plemien a krížencov, viem si okrem vskutku exotických psov zaobstarať takmer akékoľvek plemeno na fotenie. Fotiť vlastného psa je pohodlné, no nechcem aby sa zjavil na každom webe, pri každom produkte. Chce to rôznorodosť a preto sa snažím na jeden produkt zohnať viacero rôznych modelov, aby sme zachovali rozmanitosť druhov a farieb :)
Čo fotím?
Najčastejšie to bývajú obojky, šatky, postroje, vodítka, nákrčníky a psie hračky. Mám však už skúsenosť aj s krmivami, miskami, podložkami, pelechmi, náhubkami, akváriami, avaristickými/teraristickými dekoráciami, klietkami pre papagáje/hlodavce, a hračkami pre papagáje či hlodavce. Nový produkt je pre mňa výzvou a každý sa snažím nafotiť vždy inak.
Čím fotím?
Moja technika aktuálne zahŕňa 2 hlavné kombinácie:
1. DSLR telo Nikon D500 + Tamron SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD G2 = ideálna kombinácia pre fotenie pohybu, čo využívam najmä pri fotení hračiek (puller, frisbee, lopty), postrojov, alebo zvieracich športov.
2. FX telo Nikon D850 + Sigma 105 mm f/1,4 DG HSM ART = dychberúca kombinácia pre luxusné a hlboké portréty, čo je ideálne pre fotenie obojkov, šatiek, nákrčníkov, misiek, oblečkov, konských ohlávok a fotenie v ateliéri
Okrem toho mám v zbierke objektív Nikkor AF-S 200-500 mm f/5,6E ED VR, ktorý je primárne určený pre wildlife fotografiu. Ja ho však využívam aj pre fotenie útulkových zvierat, ktoré sa boja samotného foťáku alebo mňa, ako cudzej osoby. Okrem neho občas využívam experimentálnu fotku pre ozvláštnenie klasických portrétov využitím objektívu Nikkor AF DX Fisheye 10.5 mm f/2.8G ED. Nakoľko fotím v niekoľkých ateliéroch a postupne pribudnú aj interiéri, mám v zálohe Nikkor AF-S 85 mm f/1,8G, ktorý je výborným pomocníkom v stiesnenejších podmienkach.