Pieniny - na plte so psom

Keď mi kamarátka povedala či poznám psie motýliky, povedala som že som už o nich počula a neviem načo by to malo byť dobré. Ale keď mi povedala že pomáhajú psíkom z útulkov, začalo ma to zaujímať a povedala som si prečo to nevyskúšať.

Farba

U nás (Slovensko) máme uznané tri základné farebné variácie tohoto plemena: sable/zlatá, tricolor a blue merle. Okrem nich existujú ďalšie verzie, ktoré sú však povolené a uznané iba v Amerike a ostatných okolitých krajinách. Medzi ne patrí biela, bicolor, biblue, red merle, maltézska modrá a sable merle.

VICTORYSHOW Nitra 2014

Dnešné ráno začalo skoro, ba priam priskoro, keď sme vstávali o piatej, aby sme sa vydali na dlhú cestu za našou prvou výstavou v triede šampiónov! 28.4.2014 sa konala v Nitre výstava šampiónov s honosným názvom VICTORYSHOW.

Motýlik pre psa - FUNKY DOG

Keď mi kamarátka povedala či poznám psie motýliky, povedala som že som už o nich počula a neviem načo by to malo byť dobré. Ale keď mi povedala že pomáhajú psíkom z útulkov, začalo ma to zaujímať a povedala som si prečo to nevyskúšať.

INTERCANIS Brno 2014

Čas mojich štátnic sa neúprosne blížil a ja som si povedala, že keď ich urobím, dám si ako darček nejakú malú výstavku pre radosť. Štátnice som úspešne zavŕšila získaním titulu Mgr. a po blúdení internetom sa z malej výstavy stala veľká a zahraničná. Zvolila som si Medzinárodnú výstavu psov INTERCANIS, ktorá sa konala 21.-22. 6. 2014 v Brne a rozhodla som sa pre triedu Šampiónov. Našim výstavným dňom sa stala sobota a tak sme sa v piatok vydali na cestu, na ktorú tak skoro nezabudneme.

Červený kláštor - Pieniny

Turistika je neustále sa rozvíjajúce a stále obľúbenejšie odvetvie trávenia voľného času a športovania so psom. Pes sa stal natoľko obľúbeným spoločníkom, že pokiaľ je dobre vychovaný, vpustia vás s ním už takmer všade a niekde je dokonca vrúcne privítaný, či priam žiadaný!

Štandard

Ešte do nedávnej doby (najmä na našom území) bolo bežné krížiť krátkosrstú kóliu s dlhosrstou, aby nedošlo k jej zániku. Dnes je však vďaka svojim vlastnostiam, povahe a využiteľnosti krátkosrstá kólia čoraz populárnejšia a obľúbenejšia. Na rozdiel od prešľachtenejšej dlhosrstej varianty si zachovala pôvodnejšie pracovné vlastnosti, tvrdšiu povahu a aj viac temperamentu. Popri oddelení týchto dvoch typov, bol pre krátkosrstú kóliu vytvorený od roku 1988 samostatný plemenný štandard FCI.