VYBAVENIE              ÚSPECHY               PUBLIKÁCIE               INTERWIEW

 

Mgr. Lucia Drietomská "TaraWillow"

*1990, maliar, grafik, fotograf

"Včerejšek je ten tam, zítřek nám není znám, ale dnešek to je dar!" (motto)

Umeniu sa venujem už od útleho detstva vďaka umeleckej rodine, z ktorej pochádzam. Študovala som propagačnú grafiku na strednej umeleckej škole - Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Tu som pod vedením skvelých profesoriek Zdenky Blonskej (grafika, pc grafika) a Evy Jeníkovej (grafika, typografia) odhaľovala tajomstvá typografie písma, grafických techník a reklamnej grafiky. Už od mala som rada fotila a motala sa okolo psov. Mojim snom bola veterina, avšak pre ťažkú alergiu to nakoniec nebolo možné. Na strednej škole som okrem grafiky začala objavovať klasickú fotografiu, vyvolávanie filmu, fotenie na polaroid a pod. Práve moja láska ku zvieratám a následne aj k fotografii vyústila v spojenie týchto dvoch záľub. Tak vzniklo moje fotenie domácich miláčikov, kedy som chcela, aby mal každý na našom sídlisku peknú spomienku na toho svojho labkáča. Po úspešnej maturite prišlo rozhodovanie kam ďalej. Pravdou je, že som v tej dobe profesionálnejšie o fotografii neuvažovala a tak som ani nehľadala školu s podobným zameraním. V štúdiu som pokračovala na Prešovskej univerzite - odbor Učiteľstvo výtvarného umenia a výchovy. Až tu som sa hlbšie a profesionálnejšie začala venovať fotografii, pod vedením výborného fotografa Mgr. Jaroslava Ondu, ktorý mi veľakrát hovoril: "Dobrá a kvalitná fotografia nezávisí výhradne od druhu fotoaparátu, či najmodernejšieho vybavenia aké trh práve ponúka. Dobrá fotografia potrebuje správne vyváženie kompozície a najmä fotografa so správnou dávkou fantázie, intuície a zmyslu pre nežnosť, farbu a rovnováhu. Ak spojíme lásku k študovanému objektu, či subjektu s láskou k fotografii, nastávajú správne podmienky pre vznik dobrého záberu." To bolo pre mňa povzbudením a môj záujem vzrástol po vytvorení sérií fotografií na tému "Lyžičky", ktoré som spojila s flambovaním. Bolo to moje prvé fotenie profi zrkadlovkou Nikon, ktorému som úplne podľahla a po podpore profesora som sa rozhodla pre Bakalársku prácu na tému "Zvieracia fotografia".

Moje fotenie psa pred 15 rokmi - kompakt (vľavo) a produktové fotenie obojku s vodítkom po 15 rokoch - zrkadlovka (vpravo).

 

Od tej doby už ubehlo pár rokov a ja som vystriedala niekoľko zamestnaní, kde som pracovala práve s fotografiou, alebo grafikou. Mojou prvou nazvyme to foto prácou bola pozícia grafika a produktového fotografa firmy ABC-ZOO s.r.o. Tu som začala rozvíjať fotenie rôznych obojkov a chovateľských potrieb, pre iné firmy, či súkromníkov. Popri práci som sa dlho venovala foteniu psích miláčikov, či už v exteriéri alebo ateliéri. To tiež viedlo k zaujímavým spoluprácam, ako bolo písanie článkov pre časopis Kynologická Revue, kde som okrem svojich textov prispievala aj fotografiami. Pre tieto chovateľské potreby som pracovala 6 rokov.

Následne moje kroky viedli do realitnej kancelárie EQUILIBRIO real, čo bolo pre mňa úplne novým svetom. Praovala som ako marketingový manažér a fotograf nehnuteľností, čo výrazne rozšírilo moje obzory vo fotení. Okrem fotenia som sa naučila pracovať s 3D skenom Matterport a musím povedať, že to bola vskutku zábava. Aj keď tu bola veľmi rodinná a skvelá atmosféra, stále ma to po rokoch ťahalo ku foteniu a takým mojim malým snom bola práca pre iektorý fotoobchod. Tento sen mi v roku 2022 splnil druhý najväčší český korporát v oblasti fototechniky, ktorým je MEGAPIXEL s.r.o. Okrem toho že som sa dostala do kontaktu s fototechnikou o ktorej som doposiaľ ani nevedela, spoznala som úžasných ľudí a fotografov do morku kosti :) Každodenne ľuďom radím pri výbere ich novej techniky a robí mi radosť, keď sa po nejakom čase prídu svojimi fotkami pochváliť, č dokúpiť nejaké nové ohnisko. Okrem poradenstva a predaja, mi Megapixel umožnil robiť to, čo tak milujem. Učiť. Aktuálne okrem svojich súkromných kurzov vediem niekoľko kurzov priamo vo firme a verím, že sa ich počet bude časom rozširovať, pretože každý nový "študent" ma posúva ďalej.

Aj keď práca s fototechnikou mi zaberá väčšinu času, stále prispievam fotkami a textami do ekologických, prírodných a kynologických časopisov. Spolupracujem s rôznymi organizáciami, firmami a vydavateľstvami. Taktiež sa pravidelne zúčastňujem súťaží, fotociest a fotografických kurzov/workshopov, aby som získala nové pohľady a vždy o trošku rozšírila svoje znalosti nie len fotografie, ale aj zvierat :) Verím, že v tomto odvetví ešte dlho zotrvám a že fotka neprestane tešiť ani mňa, ani ľuďom, ktorým vďaka nej môžem aspoň na chvíľu vyčariť úsmev na tvári.

 

Ilustračné foto skupinového fotenia v interiéri pred 15 rokmi - kompakt (vľavo) a skupinová fotografia teraz - zrkadlovka (vpravo).

 

 

VYBAVENIE              ÚSPECHY               PUBLIKÁCIE               INTERWIEW

 

* Za moje backstage fotky na tejto stránke ďakujem Nicol Urbanovej.

 

 _______________________________________________________________________________________________

 Kde všade nájdete moje fotky?