Novinky 2017
KLIEŠTE, KLIEŠTE, KLIEŠTE!
Sú azda najobávanejším druhom z ríše parazitov. Na svete máme viac ako 700 známych druhov, no na Slovensku (a v strednej Európe) ich máme približne 20. Pre nás a našich domácich miláčikov je však najnebezpečnejších 7 druhov: Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus - hlavný prenášač lymskej boreliózy), Kliešť Psí (Rhipicephalus sanguineus - hlavný prenášač babeziózy, ehrlichiózy, hepatozoonózy a rickettsiózy), Pijak lužný (Dermacentor reticulatus - jeden z hlavných prenášačom babeziózy), Pijak stepný (Dermacentor marginatus), Kliešť lužný (Haemaphysalis concinna), Kliešť stepný (Haemaphysalis punctata) a Kliešť lesostepný (Haemaphysalis inermis).
Náš najrozšírenejší Kliešť Obyčajný sa vyskytuje v prírode celoročne, no prebúdza sa až pri teplotách okolo 5°-10°, preto sa kliešťová sezóna začína približne od skorej jari a trvá do prvých jesenných mrazov (približne od konca marca do konca októbra). Najčastejšie ho nájdeme v tráve, nízkych porastoch, krovinách, ale aj na stromoch v zmiešaných lesoch, kde sa prichytáva na spodnú stranu listov. „V súčasnosti sa kliešte vyskytujú v lesných oblastiach takmer po celom Slovensku. V dôsledku oteplenia sa šíria aj do vyšších horských oblastí. Dnes žije priemerne na každom piatom štvorcovom metri lesa jeden kliešť.“ hovorí docent Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
AKO SPRÁVNE VYBRAŤ KLIEŠŤA
- Najdôležitejší je správny výber nástroja. Ideálne je použiť špeciálnu pinzetu určenú na vyberanie kliešťov pre zvieratá, či už v podobe plastového odstraňovača so zarážkou na prichytenie a vybratie kliešťa jemným ťahom smerom hore (https://abc-zoo.sk/7538-odstranovac-kliestov-alebo-triesok-8x5cm.html, alebo https://abc-zoo.sk/7537-odstranovac-kliestov-z-plastu-65cm-.html), alebo použijete špeciálne upravenú pinzetu (https://abc-zoo.sk/2875-pinzeta-na-klieste-plastova.html), či kompletnú sadu na odstránenie kliešťa (https://abc-zoo.sk/12447-atix-suprava-na-odstranovanie-kliestov-9ml-sprej-pinzeta.html). Všetky odstraňovače kliešťov určené pre zvieratá sú lepšie ako klasická pinzeta, pretože telo kliešťa nestlačia a vďaka tomu neuvoľnia do tela psa toxíny spôsobujúce nákazu.
- Pred vybraním kliešťa si nasaďte rukavice, aby ste predišli riziku nakazenia sa infikovaným kliešťom! NIKDY pred vyberaním nepotierame kliešťa alkoholom, olejom ani iným prípravkom, kliešť po ich pôsobení začne vypúšťať do tela toxíny, ktoré môžu byť nositeľmi ochorenia, ak by bol kliešť infikovaný! VÝNIMKOU je prípravok špeciálne vytvorený pre likvidáciu kliešťov Atix (https://abc-zoo.sk/12447-atix-suprava-na-odstranovanie-kliestov-9ml-sprej-pinzeta.html). Ten je nutné aplikovať na kliešťa pred samotným vyberaním.
- Pinzetou uchopte kliešťa tesne nad kožou Puňťa, alebo Micky a kývaním opatrne kliešťa vyberte. Spôsob, ktorý sa používal v minulosti nie je potrebný, jednak je jedno do ktorej strany by ste kliešťa točili a je to zbytočne zdĺhavé, kliešť sa pustí aj pri opatrnom kývaní zo strany na stranu zároveň s jemným ťahom dohora.
- Po odstránení kliešťa postihnuté miesto vydezinfikujeme alkoholom, betadinom, alebo inou vhodnou dezinfekciou (napr. https://abc-zoo.sk/13716-avejodin-vet-dezinfekcny-a-antisepticky-pripravok-v-spreji-50ml.html). Nezabudneme kliešťa skontrolovať, či sme ho vytiahli celého. Pokiaľ zistíme, alebo máme podozrenie na to, že hlavička sa oddelila od tela a ostala v zvierati, okamžite vyhľadajte veterinárneho lekára, ktorý ju z tela odstráni, aby sa predišlo hnisaniu a zápalom. NIKDY sa nesnažte odstrániť hlavičku sami, môžete psovi spôsobiť bolesť alebo stav rany ešte zhoršiť!
- Na záver si nezabudneme umyť ruky a Puňťa či Micku poriadne pochváliť za statočnosť :)
AKO SA PROTI KLIEŠŤOM BRÁNIŤ?
V dnešnej dobe máme plný internet „osvedčených“ domácich receptov z levandule, cesnaku, rozmarínu, bobkového listu a kadejakých iných byliniek, ktoré zaručujú odpudzovanie kliešťov. Priznajme si však, že tieto „babské“ rady nie vždy pomáhajú a veľakrát nám urobia práve opačnú službu a po aplikovaní levanduľovej voňavky si Punťo prinesie z prechádzky 20 lezúcich potvor.
Teraz si predstavíme pár antiparazitných prípravkov, ktoré sa v dnešnej dobe najviac využívajú (zámerne vynecháme klasické spreje):
OBOJKY - antiparazitné obojky pre zvieratá sú najčastejšie kupovaným artiklom v boji s kliešťami a blchami. Výhodou týchto obojkov je stále vysoká účinnosť proti vonkajším parazitom. V dnešnej dobe máte naviac bohytý výber obojkov pre psy (napr.: Killtix https://abc-zoo.sk/search.php?submit_search=&orderby=position&orderway=desc&search_query=kiltix, Sergeant´s https://abc-zoo.sk/search.php?submit_search=&orderby=position&orderway=desc&search_query=Sergeant%C2%B4s) a mačky (Beaphar https://abc-zoo.sk/11574-obojok-diaz-pre-macky-proti-blcham-a-kliestom-35-cm.html a Sergeant´s https://abc-zoo.sk/6295-antiparazitny-obojok-pre-psy-a-macky-sergeants-34cm.html). Nevýhodou týchto obojkov je fakt, že ich musia mať neustále na krku aby boli účinné. Taktiež ich pôsobenie je obvykle 1 mesiac proti kliešťom a 3 mesiace proti blchám, čo vzhľadom na dĺžku kliešťovej sezóny nie je nič moc. Okrem toho sú napustené rôznymi chemickými zlúčeninami, takže nie každé zviera ich znáša dobre (môžu sa objaviť prejavy alergií, vypadávanie srsti a pod.) - ani deti by s nimi nemali prichádzať do kontaktu.
V poslednej dobe prišli výrobcovia s novým riešením a tým sú prírodné antiparazitné obojky napustené rôznymi rastlinnými výťažkami. Obojky sú menej agresívne a nebezpečné, no majú aj menšiu dĺžku účinnosti. Napriek tomu sú tieto obojky sú stále obľúbenejšie a lepšie znesiteľné pre psy (https://abc-zoo.sk/6290-bio-band-repelentny-obojok-pre-psov-65-cm.html) aj mačky (https://abc-zoo.sk/9132-obojok-proti-hmyzu-pre-macky-beaphar-prirodny-35cm.html).
KVAPKY - antiparazitné kvapky sú v poslednej dobe najžiadanejšou obranou proti kliešťom na trhu. Výhodou je že nieje potrebné „nosiť“ ich nonstop ako obojok, stačí jedna aplikácia a po vstrebaní sa do kože pôsobia daný počet dní, aký uvádza firma ktorá ich vyrába. Sú psami lepšie prijímané ako obojky, no aj tu sa môžu vyskytnúť alergie. V každom prípade ich máme hlásených menej ako pri kontakte s obojkom. Nevýhodou je podobne ako pri obajku krátka trvácnosť Tak ako pri obojkoch ponúka trh kvapky pre psy (napr. Beaphar https://abc-zoo.sk/6289-pipety-proti-blcham-a-kliestom-pre-psov-20-70kg.html, Max Biocid https://abc-zoo.sk/9981-max-biocide-antiparazitne-kvapky-pre-psy-5-ks.html) a mačky (Beaphar https://abc-zoo.sk/4815-kvapky-proti-blcham-a-kliestom-pre-macky-3ks.html, Max Biocid https://abc-zoo.sk/9980-max-biocide-antiparazitne-kvapky-pre-macky-5-ks.html).
Aj tu dosiahli v posledných rokoch výrobcovia pokrok a uviedli na trh menej toxické, no o to účinnejšie prírodné verzie kvapiek pre psy (https://abc-zoo.sk/12726-kvapky-proti-hmyzu-pre-strednych-psov-prirodne-3-ks.html) a mačky (https://abc-zoo.sk/12725-kvapky-proti-hmyzu-pre-macky-prirodne-3-ks.html), ale aj pre šteniatka (https://abc-zoo.sk/12729-kvapky-proti-hmyzu-pre-stenata-prirodne-3-ks.html) a mačiatka (https://abc-zoo.sk/12723-kvapky-proti-hmyzu-pre-maciatka-prirodne-3-ks.html)!
ULTRAZVUKOVÉ PRÍVESKY - sú najnovšou a verejnosti zatiaľ najmenej známou ochranom proti vonkajším parazitom. Sama som bola voči tomuto malému zariadeniu skeptická, no po dvojročných osobných skúsenostiach pri 3 psoch som veľmi milo prekvapená jeho účinnosťou. Ako zariadenie funguje? Elektronický repelent obsahuje mikročip, ktorý vydáva ultrazvukové impulzy o určitej frekvencii (každý výrobca má inú hodnotu), ktoré sú nepočuteľné pre človeka i zviera. Krátke ultrazvukové impulzy rušia a odpudzujú parazity v okruhu niekoľkých metrov od zvieraťa a tým zabraňujú jeho napadnutiu. Pre zviera sú tieto impulzy nepočuteľné a nijak ho nerušia. Veľkým plusom zariadenia je, že zviera nie je odkázané na nepretržité nosenie prívesku, ale nasadíme ho vždy keď ideme von. Prívesok je ideálnou voľbou aj pre gravidné a laktujúce sučky, šteniatka, alebo pre staré a chorobou oslabené jedince. Veľkou výhodou týchto príveskov je dlhá účinnosť až 10mesiacov! Zároveň je to ich najväčšou nevýhodou, pretože baterka nie je vymeniteľná a po uplynutí 10 mesiacov musíte kúpiť nový prívesok. Prívesky je možné nosiť v daždi, no nie sú vodeodolné. Najznámejšími firmami vyrábajúcimi tieto prívesky sú: ARPALIT (pre psy https://abc-zoo.sk/13719-arpalit-dog-elektronicky-repelent.html a mačky https://abc-zoo.sk/13718-arpalit-cat-elektronicky-repelent.html), TICKLESS (pre psy, mačky aj ľudí https://abc-zoo.sk/150-obojok-proti-kliestom-antiparazitika-pre-psov?man=160) a najnovší ZERO BUGS (pre psy, mačky aj ľudí https://abc-zoo.sk/540_zero-bugs).
INÉ PRÍVESKY A DOPLNKY - nemali by sme opomenúť veľmi zaujímavý bioenergizovaný prívesok ANIBIO tic-clip! Okolo zvieraťa vytvára bioenergetické pole, čistí sa pod tečúcou vodou a aktivuje sa dvomi kovovými krúžkami. Je to ideálna voľba pre ľudí odmietajúcich akúkoľvek chémiu a napriek skepticizmu má tento prívesok veľmi pozitívne hodnotenia a ľudia sú s ním spokojní :) Viac informácií amožnosť zakúpiť si tento prívesok nájdete tu https://abc-zoo.sk/2463-antiparazitny-privesok-anibio-tic-clip-.html.
Ďalšou možnosťou je špeciálna šatka Insect Shield pre psy, ktorá znižuje riziko nakazenia chorobami prenášanými ektoparazitmi. Vďaka syntetickej organickej látke Permethrin má vysokú účinnosť proti kliešťom, blchám a ďalším ektoparazitom. Avšak POZOR je toxická pre mačky! Viac informácií o tejto šatke nájdete tu https://abc-zoo.sk/150-obojok-proti-kliestom-antiparazitika-pre-psov?man=378&id_lang=3&p=2
OSTATNÉ ZVIERATKÁ - je menej pravdepodobné, že by sa váš škrečok, papagáj alebo leguán stretol s kliešťom, no mysleli sme aj na nich a našli pre ne vhodný prípravok, ktorý pochádza z firmy Arpalit a nájdete ho vo forme spreju (https://abc-zoo.sk/13713-arpalit-neo-antiparazitny-mechanicky-rozprasovac-pre-psy-vtaky-a-plazy-150ml.html), alebo peny pre citlivé jedince (https://abc-zoo.sk/13714-arpalit-neo-antiparazitna-pena-pre-psy-vtaky-a-plazy-150ml.html)
CHOROBY PRENÁŠANÉ KLIEŠŤAMI
Vďaka stúpajúcim teplotám sa stále viac psíčkarov obáva nákazy kliešťom. Tieto malé potvorky sú žiaľ často prenášačmi niekedy smrteľných chorôb.
Najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia psov a mačiek prenášané kliešťami na Slovensku:
LYMSKÁ BORELIÓZA - je bakteriálne ochorenie, spôsobené baktériou, ktorú prenášajú kliešte z rodu Ixodes - napr. kliešť obyčajný. Od prisatí sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia uplynú väčšinou 2-3 týždne, no samotný prenos baktérií začína 36-48 hodín od pricicania kliešťa. Po rozmnožení sa v krvi hostiteľa je borélia prenesená lymfatickým systémom do celého tela. Ku príznakom ochorenia patrí: zvýšená teplota (veľakrát nad 40°), nechutenstvo (a následná anorexia), krívanie, apatia, bolestivé zmeny pohybového aparátu, často nastupujú neurologické zmeny v správaní, zvýšená agresivita a pod.. Občas sa môžu vyskytovať problémy s obličkami, ktoré často dospejú až ku zlyhaniu. Liečba je možná vďaka antibiotikám a infúziám. Borelióza je jedno z mála ochorení proti ktorým máme účinnú vakcináciu. Názory na účinnosť vakcinácie sú rôzne, no vždy je lepšie mať psa očkovaného. Očkovať môžeme už šteňatá od 12. týždňov. Vakcináciu je najvhodnejšie ukončiť pred najvyšším sezónnym výskytom kliešťov. Pre trvalé účinky je nutné vykonať každoročné preočkovanie. Dnes si už môžete zakúpiť domáce testy pre odhalenie prítomnosti boreliózy (https://abc-zoo.sk/12574-beaphar-borrelia-test.html), no ani tieto testy nenahradia kvalitný rozbor u veterinára, takže pokiaľ aj po použití testu máte podozrenie na výskyt boreliózy, urgentne navštívte veterinárneho lekára!
BABEZIÓZA - je parazitárne ochorenie, prenášané kliešťami z rodu Dermacentor (Pijak Lužný, Pijak stepný) + Ixodes (Kliešť Obyčajný). Najčastejšie ide o druh Babesia canis canis a Babesia gibsoni. Ochorenie napáda červené krvinky a spôsobuje zvýšené krvácanie až anémiu (chudokrvnosť). Prvé príznaky ochorenia sa môžu prejaviť až niekoľko dní, alebo týždňov po pricicaní kliešťa. Klinické príznaky sa prejavujú vysokou teplotou (až 42°), anémiou, krvou v moči, malátnosťou, odmietajú stravu, pijú priveľa, majú bledé sliznice a ďasná, žltačkou a poruchou zrážania krvi, čo speje až ku krvácaniu do vnútorných orgánov. Pokiaľ je pes zdravý, silný a má v poriadku imunitný systém, je liečba možná, aj keď komplikovaná. V neskorších štádiách ochorenia je liečba nemožná.
KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA - je vírusové ochorenie ľudí aj zvierat, spôsobujúce vážne poškodenie nervového systému. Je nebezpečnejšia než ostatné ochorenia v tom, že sa človek alebo zviera môže nakaziť aj od výrobkov infikovaných hospodárskych zvierat (mlieko, syr), ktoré neboli vhodne tepelne spracované! Asi hlavným nosičom tohto vírusu sú hlodavce a malé lesné/poľné cicavce. Inkubačná doba ochorenia od prvého nacicania sa kliešťa je cca 2-28 dní (závisí od odolnosti organizmu). Príznaky ochorenia sú zlyhávanie centrálneho nervového systému, horúčka, odmietanie krmiva, bolestivý pohyb, zápal mozgových blán, malátnosť, nechutenstvo a odmietanie príjmu potravy, v poslednom štádiu sa zviera odmieta postaviť a nedokáže ohnúť krk - akýkoľvek pokus o pohyb spôsobuje prudké bolesti. Toto posledné štádium je žiaľ fatálne a zviera umiera. Aj napriek skorej liečbe nie je isté, že zvoera bude úplne v poriadku, nakoľko liečba zahŕňa vysoké dávky antibiotík, vitamínov a infúzií, často sa vyskytuje trvalé poškodenie centrálneho nervového systému. U človeka sú príznaky podobné chrípke (v 1. štádiu ako ľahká viróza a bolesti hlavy - v 2. štádiu horúčky, migréna, zvracanie...)!
ANAPLAZMÓZA – bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou Anaplazma Marginale, ktorú prenášajú kliešte z rodu Ixodes (Kliešť Obyčajný). Ochorenie sa vyskytuje prevažne v tropických a subtropických oblastiach, takže najčastejšia nákaza pochádza z dovoleniek, kde zvieratko napadne infikovaný kliešť. Inkubačná doba od prvého nacicania sa je 2-8 týždňov. Medzi príznaky patrí horúčka, bolestivosť kĺbov a končatín, malátnosť, chudnutie, zrýchlený dych, podobne ako pri babezióze sa objavujú bledé, neskôr žlté sliznice, hnedý moč (rozpad červených krviniek), znížené množstvo krvných doštičiek čo môže spôsobiť krvácanie z rôznych telesných otvorov (nos, oči, konečník, tlama...). Slabšie jedince, alebo jedince s imunitou (alebo v rekonvalescencii napr. po operácii a pod.) hynú pre vnútorné krvácanie a poškodenie orgánov. U človeka sú príznaky podobné chrípke!
EHRLICHIÓZA - bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami z rodu Rhipicephalus (Kliešť psí) a Dermacentor (Pijak Lužný, Pijak Stepný). Toto ochorenie je relatívne nové, nakoľko má viacero podôb, prejavov a liečení. Od prvého prisatia sa kliešťa po príznaky ochorenia ubehne minimálne 1 týždeň. Toto ochorenie má veľa rôznorodých príznakov, preto nie je možné ich spísať všetky. Najčastejšie sa prejavuje horúčka, nechutenstvo a s ním spojená strata hmotnosti, problémy s dýchaním a kašeľ, depresie, zväčšené lymfatické uzliny, bledé sliznice, problém s očami, arytmia srdca, postihnutie nervového systému, bledé sliznice, krvácanie z otvorov/nosa/dokonca aj z pórov na koži, zväčšenie orgánov, bolestivosť pohybu spôsobená opuchom kĺbov a veľa iných. Akútne štádium ochorenia býva málokedy smrteľný a vzácne sa objavili prípady spontánneho samovyliečenia (všetko závisí od odolnosti a zdravia organizmu psa). Akútne štádium môže byť bez akýchkoľvek prejavov, no časom sa z neho môže stať chronické ochorenie. Diagnóza sa potvrdzuje laboratórnym vyšetrením krvi.
MYKOPLAZMÓZA (hemoplazmóza) - predtým sa ochorenie volalo Hemobartonelóza. Prenášajú ho kliešte aj blchy v podobe baktérií Mycoplasma. Najčastejším nositeľom ochorenia sú mačky - predovštkým jedince, ktoré sú už napadnuté tzv. mačacou leukémiou alebo imunodeficienciou (vírusovými ochoreniami mačiek). Toto ochorenie je pre mačky obzvlášť nebezpečné, pretože sa môžu skrz matku nakaziť už aj nenarodené mačiatka cez placentu! U psov sa toto ochorenia takmer nevyskytuje a ak áno, len veľmi ojedinele. Baktéria Mycoplasma haemocanis (psy) a Mycoplazma haemofelis (mačky) napáda a rozkladá červené krvinky. Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí horúčka, bledé sliznice a ďasná, nechutenstvo alebo úplné odmietanie potravy, bolestivá chôdza, opuch kĺbov, problémy s očami, únava a apatia.
RICKETSIÓZA - „V Európe je potrebné sa mať na pozore aj pred RICKETSIÓZOU - tá je spôsobená vnútrobunkovými baktériami z rodu Rickettsia s niekoľkými poddruhmi. Klinické príznaky infekcie u psov nie sú prítomné a pes dokonca nefunguje ani ako zdroj infekcie. Avšak pokiaľ sú v jeho krvi zistené protilátky, je to varovný signál možnej infekcie pre človeka, ktorý žije a pohybuje sa v rovnakom prostredí ako pes.“ (Zdroj: KK Ružomberok - www.kkruzomberok.szm.com)
Foto: http://www.tickencounter.org/webportal/default_SpringSummer/
Text, foto a úprava: Mgr. Lucia Drietomská